Back to the Roots – 3. díl: …a Bam řekl „budiž hip-hop“! – Street Fame
Sleduj nás na sítích!Back to the Roots

Back to the Roots – 3. díl: …a Bam řekl „budiž hip-hop“!

V hip-hopu byste těžko hledali člověka, který byl pro tuto kulturu významnější, než Afrika Bambaataa (známý mimo jiné jako Bam a přezdívaný jako Kmotr hip-hopové kultury). A právě o tomto dnes již téměř zapomenutém umělci bude řeč ve třetím díle série Back to the Roots. Opět bych rád poukázal na obsáhlejší zdroj, tentokrát se jedná o Bamův profil na stránkách Zulu Nation, kterému jistě odpustíte jeho nepřehlednost. A stejně jako v minulém díle, který pojednával o DJ Kool Hercovi, se zaměřím spíše na Bambaatův zásadní přínos pro kulturu, než jeho detailnější biografii (zde doporučuji především výše zmíněný odkaz).

The Universal Zulu Nation

Afrika Bambaataa, vlastním jménem Kevin Donovan, byl v mládí, konkrétně v sedmdesátých letech minulého století, členem gangu Black Spades, který však časem opustil a založil uskupení známé pod jménem The Universal Zulu Nation. Jak název celé skupiny, tak i své umělecké jméno (znamenající „laskavý vůdce“) převzal Bam z filmu Zulu, pojednávajícím o bitvě mezi britskými jednotkami a kmenem Zulu odehrávající se v roce 1879. Britští vojáci zprvu vyhrávali, ale pak byli přemoženi a odsouzeni na milost a nemilost tomuto jihoafrickému kmenu. Lidé kmenu Zulu nakonec zvolili první variantu a přesně touto filozofií se řídí Zulu Nation, původně nazývaná jako The Organization, která vznikla roku 1974. Zpočátku se jednalo pouze o breakdancery, ale následně se k ní začali přidávat i rappeři, DJové a graffiti writeři, až vyrostla do enormních rozměrů. V důsledku se tedy jednalo o protipól k velmi rozšířeným gangům. Více toto uskupení rozebírat nebudu a již brzy o něm sepíši samostatný článek.

Hip Hop je to jméno

Záměrně jsem vynechal Bamovi DJské počátky a rozdělil tak článek na dva souvislé celky. Afrika Bambaataa byl známým sběratelem desek různých žánrů, od reggae až po klasickou muziku, díky čemuž byl přezdívaný jako Master of Records. DJingu se začal věnovat kolem roku 1970 a časem si uvědomil, že vlastní velkou část desek, ze kterých hrál DJ Kool Herc, a tak se vydal v jeho šlépějích. Postupem času se stával čím dál tím známějším, což souvisí i s jeho úspěchy v DJských battlech, jejichž začátek se datuje okolo roku 1976, a nahrávky z jeho parties se prodávaly na kazetách.

Vrátíme-li se k tomu, že bývá označován jako Kmotr hip-hopové kultury, je důležité zmínit to, že byl prvním, kdo tento kulturní celek pojmenoval hip-hop. Označení jako takové však pochází od skupiny Grandmaster Flash and the Furious Five, konkrétně od Keitha Cowboye, jenž na pódiu pokřikoval „hip-hop and you don’t stop,“ přičemž imitoval vojenský pochod.

Z hudebních počinů Afriky Bambaaty bych chtěl zmínit jen to nejzásadnější, jeho celou hudební dráhu najdete pod výše zmíněným odkazem. První nahrávkou, kterou Bam vydal, byla věc Zulu Nation Throwdown (1980), která však nesklidila příliš pozornosti. Významnějšího úspěchu se dočkala až roku 1982 nahrávka Planet Rock, Bamův asi největší hit, jejíž zvuk Bambaataa pojmenoval jako electro funk (ne nadarmo se mu přezdívá Otec electro funku). Důležité je také zmínit trip do Evropy, který Afrika Bambaataa uskutečnil ještě v tom samém roce s členy Zulu Nation, a kde se mu podařilo oslovit mladé lidi a začít tak dále šířit hip-hopovou kulturu.

Zatímco ostatní DJové desky Jamese Browna pouze hráli, Bam byl první, kdo s ním skutečně spolupracoval. Tato kolaborace vyústila ve skladbě Unity odkazující na duchovní elementy hip-hopu (peace, love, unity & having fun).

Na závěr bych ještě rád zmínil první setkání (punk-)rocku s hip-hopem, které se uskutečnilo roku 1984 (stejně jako byla vydána skladba Unity). Afrika Bambaataa si tehdy pozval Johnnyho Rottena (zpěváka kapely Sex Pistols) a vznikla z toho skladba World Destruction.

V příštím díle seriálu Back to the Roots se zaměříme na umělce známého jako Grandmaster Flash.

Zdroj: text – zulunation.comredakce | foto –  PixaBay.com

Reklama

Translate

Reklama

Nejoblíbenější témata

Reklama

Doporučujeme

Doporučené příspěvky

Svět gangů – 1. díl: Mara Salvatrucha (MS-13)

Krimi

Je Lil Wayne otcem náctiletého chlapce, o němž ani neví, že existuje? To potvrdí až test otcovství!

Hudba

Fingazz je jasným příkladem toho, že pro kvalitní tvorbu chicano-rapu nemusíte být vůbec hispáncem!

Bio

Dva roky od smrti rappera Freda Santany, bratrance Chief Keefa! Připomeňme si společně jeho tvorbu!

Hudba

Reklama
Sleduj nás na sítích!
Přihlásit se k odběru: